Puiduhinnad stabiliseerusid eelmise aasta lõpuks

Rekordiliselt langev tööstustoodang ning püsivalt kõrged intressimäärad teevad olukorra puiduturul keeruliseks. Heiki Hepneri koostatud värskest puiduturu ülevaatest selgub, et keerulistes majandusoludes olid 2023. aasta lõpuks langenud aastatagusega võrreldes kõikide sortimentide hinnad. Aga juba on ka paranemise märke.

Okaspuupalkide puhul oli hinnalangus küll jätkunud, kuid vaid marginaalselt. Männipalgid odavnesid kolme kuuga alla 1%, männipeenpalgid ~2%, kuuse- ning kuusepeenpalk alla 1%. Võrreldes 2022. aasta detsembriga on langus olnud siiski päris suur. Näiteks männipalkide hinnad on madalamad keskmiselt ~19%, kuusepalgid keskmiselt ~15%.

Lehtpuu jämesortimentide hindadest säilitas ainsana hinda kasepalk (tõus 1%). Kasepaku hind langes samal ajal 4%, haavapalgil 8% ja lepapalgil 16%. Võrreldes 2022. aasta detsembriga on mõistagi langused üpris suured – kasepakk 11%, kasepalk 15%, haavapalk koguni 37% ning lepapalk 31%.

Puiduhinnad. Puiduturu ülevaade 2023. Metsaühistu

Paberipuiduturg jätkas eelmise aasta III kvartalist alanud tõusuga. Kolme kuuga kallines männi- ja kuusepuit ligi 11%. Kasepuidu hinnatõus oli tagasihoidlikum (alla 1%) ja haavapuidu hind koguni 15%. Alates novembrist on kallimaks paberipuidu sordiks okaspuupaberipuit. Tänaseid kase- ja okaspaberipuu hindu halvaks pidada ei saa ning okaspaberipuu hinnatõus on jätkunud ka selle aasta alguses.

Möödunud kvartalis püsis küttepuidu (langus 1%) hind suuresti muutumata. Sarnaselt aga paberipuule on küttepuidu hind aastatagusega võrreldes langenud väga palju (37%).

Loe põhjalikumat Heiki Hepneri (Tark Mets OÜ) koostatud 2023. aasta IV kvartali puiduturu ülevaadet.

Seotud artikklid: